Jak to bude letos dál s investičními nemovitostmi v UK

Důležité

Jak to bude letos dál s investičními nemovitostmi v UK

  • Vilem Jungmann
  • 13. 06. 2022

Ceny domů dále rostou měsíčně min. o 1,1 % a podle Nationwide nyní dosahují meziročního růstu 14,3 %. Růst v Londýně je v letošním roce zatím poloviční ve srovnání s Walesem, a to 7,4 % oproti 15,3 %.

Omezená dostupnost nabídky nemovitostí pro kupující, která je z velké části způsobena nedostatkem lidí prodávajících své domy, nadále podporuje vzestupný trend cen v celém království. Poptávka převyšuje nabídku dostupných nemovitostí, takže soutěž o koupi tlačí ceny vzhůru.

Prodávající mají také skvělou pozici při vyjednávání provizí s makléři a při agresivním jednání s kupujícími.

Mírný tlumící vliv bude mít pravděpodobně masivní nárůst nákladů na energie a také celkový ekonomický výhled, kdy náklady rostou téměř všude. Je velkou otázkou, zda to bude mít tlumivý dopad na poptávku, nebo zda by neuskutečněné prodeje  vytvořené nedostatečnou dostupností zásob mohly pomoci k tomu, aby ceny ještě nějakou dobu rostly. Pravděpodobně růst budou i nadále, avšak nikoli takovým rychlým tempem.

Největší negativní dopad na ceny budou mít pravděpodobně rostoucí úrokové sazby, protože věřitelé budou opatrnější při rozhodování o úvěrech a nabízených hodnotách LTV (loan-to-value). To bude mít obvykle největší dopad na mladé kupující, kteří kupují svoji první nemovitost a kteří se jednoduše nebudou moci dostat do hry kvůli nárůstu vlastních nákladů a zvýšeným nákladům na hypotéku. Bude pro ně obtížnější našetřit si peníze na zálohu, což znamená, že si budou déle pronajímat byt.

Z pohledu investorů existují některé pozitivní signály. Hodnota nájmů stále roste, protože se zvyšuje poptávka, a vzhledem k tomu, že stále více lidí zůstává v nájmu, se tento růst pravděpodobně nezpomalí. Kromě toho je Spojené království opět považováno za lepší možnost jako základna pro mnoho z těch lidí, kteří se během první pandemie "vrátili domů" do svých "bezpečnějších" zemí, jako je Nový Zéland a Austrálie. Pracovní příležitosti opět jsou na vzestupu. Vzhledem k tomu, že se opět začalo létat a mnohé z těchto zemí mají nyní vlastní pandemické výluky, je pracovní (a zábavní) prostředí ve Spojeném království velmi atraktivní.