3 důvody, proč jsou nemovitosti určené k pronájmu skvělou investicí

Důležité

3 důvody, proč jsou nemovitosti určené k pronájmu skvělou investicí

  • Vilem Jungmann
  • 28. 02. 2022

Pokud jde o investování, chcete své těžce vydělané peníze vložit do něčeho, co vám nabídne maximální výnos s minimálním rizikem. Bohužel nic takového jako dokonalá investice neexistuje. Každá vaše investice bude obsahovat prvek nejistoty, a proto je o to důležitější, abyste ji pečlivě zvážili a věnovali čas studiu svých možností.


To, kam se rozhodnete investovat své peníze, bude ovlivněno různými faktory, včetně částky, kterou máte k dispozici, rizika, které jste ochotni podstoupit, a výnosu, který očekáváte. Běžný člověk, který chce investovat, má k dispozici celou řadu aktiv, ale každé z nich s sebou nese vlastní rizika a okolnosti. Akcie a podíly jsou nestabilní, ISA a spořicí účty jsou v současné době málo výnosné a převádění nemovitostí je nákladné a časově náročné... to je jen několik z vašich možností!


Ačkoli nejste imunní vůči riziku, volba investice do trhu s nemovitostmi určenými k prodeji je pro mnoho prozíravých investorů, kteří hledají nejlepší návratnost svých investic, stále více prošlapanou cestou. V tomto příspěvku se zabývám třemi hlavními důvody, proč by vložení peněz do nemovitostí typu buy-to-let (BTL), tedy investiční nemovitost určená k pronájmu, mohlo být tím nejlepším investičním rozhodnutím, jaké jste kdy udělali.  


A vězte, že podobné investiční přípežitosti v ČR prostě neexistují. Jednak co se týká pořizovacích cen, ano, Anglie je obecně levnější pro investory (ale samozřejmě záleží na více faktorech, jsem si vědom) a tím pádem nabízí i vynikající zhodnocení vašich investic v rozmezích 6 - 14% čistého za rok. Navíc britský trh je důvěryhodnější v očích globální veřejnosti. A obecně stabilnější. A pro české občany neexistuje žádná legální překážka, která by jim bránila plnohodnotně vlastnit nemovitost v UK. Také daňové výhody jsou větší a lepší, než v ČR.


Navíc vám ochotně se vším pomůžeme a zařídíme, vysvětlíme a vás naučíme.


1. Očekávaný dlouhodobý růst hodnoty bydlení


Od finanční krize v roce 2008 zaznamenává trh s nemovitostmi ve Spojeném království stabilní růst. Ačkoli se tempo růstu v posledních letech zpomalilo, očekává se, že v dohledné budoucnosti bude pokračovat. Po výrazném růstu v posledních pěti letech se nyní ceny městských nemovitostí podle ONS House Price Index vyrovnávají. Jinde ve Velké Británii, například v Nottinghamu, Leicesteru a Liverpoolu, se ceny domů podle indexu měst ze srpna 2018, který provedla společnost Hometrack, stále zvyšují o 6-7 % ročně. Ale i více.


Celkově lze říci, že průměrné ceny domů ve Spojeném království zažívají po téměř deseti letech rychlého růstu postupnou stabilizaci. Britský Úřad pro rozpočtovou odpovědnost předpokládá, že ceny domů ve Spojeném království budou postupně zvyšovat až na 3,1 procenta ve 4. čtvrtletí roku 2022 - a to i s ohledem na nejistotu spojenou s brexitem a Covidem! To vše je velmi uklidňující pro ty, kteří uvažují o vstupu na trh s nemovitostmi určenými k prodeji.


2. Obrovská poptávka ze strany nájemníků


Studie provedená v roce 2017 globální realitní poradenskou společností Knight Frank předpovídá, že do roku 2022 bude téměř každá čtvrtá domácnost v soukromém nájemním sektoru. To znamená, že k uspokojení poptávky bude zapotřebí dalších 5,9 milionu bytů. I přes ambiciózní plány vlády z rozpočtu na rok 2017 na výstavbu 300 000 domů ročně to vypadá, že v příštích letech bude nabídka nájemních bytů velmi nedostatečná.


V Británii nyní chybí zhruba 3 milióny nájemních nemovitostí. Zhruba pětina, 20% z celkového počtu produktivních obyvatel v UK, v počtu zhruba 40 miliónů lidí, hledá pronájem, což je 8 miliónů lidí. Ale v Anglii je nyní pouze okolo 5 miliónů najemních nemovitostí. Poptávka bude tedy vždy vysoká.


Vzhledem k tomu, že poptávka po bydlení ve Spojeném království roste, zdá se, že soukromý nájemní sektor bude mít nejlepší předpoklady ji uspokojit. Jak odvětví build-to-let, tak programy sociálního bydlení financované vládou se ukazují jako neuvěřitelně pomalá řešení bytového dilematu. Investice do nemovitosti typu buy-to-let je nejen rozumnou finanční investicí, ale nabízí domov stále většímu počtu rodin. Většina těchto potenciálních nájemníků není v současné době ve finanční situaci, aby mohla vlastnit nemovitost, zatímco jiní jsou ti, jejichž životní styl je více zvyklý na pronájem, například vysoce mobilní mileniálové.


3. Pravidelný příjem z pronájmu


To je bezpochyby hlavní důvod, proč se většina lidí stává pronajímateli. Za předpokladu, že vaši nájemníci platí veškeré nájemné včas o což se vám staráme dobře), získáte měsíčně částku, která pokryje splátky vaší hypotéky (jakékoliv), náklady na údržbu a i nějaký ten zbytek peněz zůstane.


Současně s příjmem nájemného bude v ideálním případě růst i hodnota vaší nemovitosti a - jak jsme uvedli v našem prvním důvodu - vyhlídky jsou dobré, ať už chcete investovat kdekoli ve Velké Británii. Až nakonec dojde k prodeji vaší nemovitosti, existuje velká šance, že dosáhnete slušného zisku i z kapitálového výnosu. Mějte na paměti, že existuje řada různých strategií, které s tím můžete spojit, ať už se chcete hnát za výnosem z pronájmu, zhodnocením kapitálu nebo hypotékami s pouhým úrokem či splátkami, které zvyšují vlastní kapitál, ale těm se budeme věnovat v samostatném příspěvku.


I když trh v současné době vypadá pro investice do koupě nemovitosti příznivě, je důležité řídit a stanovit přesněji svá očekávání ohledně zisku a mít pragmatický přístup k realitě pronajímání nemovitostí. Neměli byste raději očekávat, že budete mít z pronájmu nemovitosti celoroční pravidelný příjem. Do cesty se vám mohou postavit problémy s placením nájemného, problémy s údržbou, změny vládní politiky a nespočet dalších překážek. Je lepší pak být nachystán či neopak příjemně překvapen.


I když se vaše nemovitost nachází v oblíbené oblasti, můžete zažít přechodná období, kdy budete bez nájemníka. Během této doby budete muset stále hradit veškeré měsíční náklady, zatímco vaše nemovitost bude prázdná a vy nebudete mít žádný příjem. Odhadujeme, že jen tato situace stojí ekonomiku více než 500 milionů liber ročně! Skvělým způsobem, jak se této nešťastné situaci vyhnout, je investovat do rezidenčních nemovitostí s již existujícími nájemníky. Neexistuje žádné přechodné období, nedochází ke ztrátám na nájemném a navíc máte výhodu, že znáte historii nájmů svých nájemníků. Co se vám na tom nelíbí? Celé je to tzv. "hands-off", tedy bez nutnosti vaší intenzivní péče a času.


Ve společnosti Zectia jsme přesvědčeni, že nákup a prodej nemovitostí s již existujícími nájemníky je nejlepší způsob, jak minimalizovat své náklady, eliminovat ztráty z pronájmu a snížit stres nájemníků.


Chcete-li získat více informací o tom, jak můžete vstoupit na trh s nákupem nemovitostí k pronájmu, kontaktujte mne. Případně si prohlédněte naše aktuální nabídky nemovitostí a vrhněte se na trh investic do nemovitostí ještě dnes!