Proč ceny nemovitostí v Anglii stále rostou

Důležité

Proč ceny nemovitostí v Anglii stále rostou

  • Vilem Jungmann
  • 28. 02. 2022

Zaznamenali jsme největší nárůst prodejních cen během jednoho kalendářního měsíce za posledních více než 20 let!


Leden 2022 byl pro trh s bydlením nejpilnějším začátkem nového roku v historii a tento měsíc je ještě rušnější, protože se na prahu jara hodlá stěhovat obrovské množství lidí.


V období od ledna do února obvykle dochází k nárůstu nabídkových cen, ale tento měsíc jsme zaznamenali největší skok za posledních více než 20 let. Průměrná cena domů přicházejících na trh v Británii vzrostla o 7 785 liber a dosáhla rekordní výše 348 804 liber.


Tento nový rekord znamená, že průměrné nabídkové ceny vzrostly za dva roky od začátku pandemie o téměř 40 000 liber, zatímco v předchozích dvou letech to bylo jen o něco málo více než 9 000 liber.


V Londýně došlo k nejvyššímu ročnímu tempu růstu cen od roku 2016, protože veškerá omezení Covidem v UK skončila včera 24. února(!) a lidé se vracejí do práce ve městě. Průměrná nabídková cena domu v hlavním městě nyní dosáhla 667 001 liber.


Co stojí za růstem cen?


Mnoho lidí stále přehodnocuje své priority a místo, kde chtějí po letech omezení Covidem bydlet. Za růstem cen v tomto měsíci stojí především prodávající, kteří jsou připraveni se přestěhovat ze svého prvního bydlení a hledají více prostoru.


Poptávka kupujících zůstává vysoká, ale dostupných nemovitostí je stále nedostatek, takže se jedná o vysoce konkurenční trh. Mnozí zájemci o bydlení spěchají s uvedením svých nemovitostí na trh, aby se ujistili, že se mohou rychle přestěhovat a mají tak nejlepší šanci zajistit si další bydlení.

"Strach z toho, že by člověk přišel o svůj vysněný domov je v současné době skutečně hnacím motorem chování na trhu, protože stěhující se snaží udělat vše pro to, aby se vyhnuli zklamání z toho, že by si svou ideální nemovitost zajistili příliš pomalu," řekl náš odborník na nemovitosti Tim Bannister.


Budou ceny i nadále růst?


Dobrou zprávou je, že začínáme pozorovat první známky zmírňování tlaku. Na trh přichází více nových nabídek nemovitostí než před rokem, což dává kupujícím nový výběr.


To by mělo přispět ke zmírnění tempa růstu cen, protože se blížíme k ukončení rušné jarní sezóny a k tradičnějšímu letnímu trhu s bydlením. Vše je ale nyní umocněno napjatou situací a za současných podmínek je opravdu velmi těžké předpovídat chování trhu. 


Základní fakta ale napovídají, že sice s ústupem pandemie se pravděpodobně blíží ekonomická recese. A to bude znamenat zpomalení a ochlazení trhu. I pro více nadcházejících let. 


A pro chytré investory to bude znamenat čas nákupu.