Proč investovat do nemovitostí právě v Anglii

Důležité

Proč investovat do nemovitostí právě v Anglii

  • Vilem Jungmann
  • 13. 06. 2022

Podle prognóz by ceny nemovitostí ve Velké Británii mohly do roku 2025 vzrůst o 21,5 %, takže investování ve Velké Británii zůstává spolehlivým kanálem pro maximalizaci výnosů při nízkých úrokových sazbách a neuvěřitelné poptávce.

Investovat do komerčních nebo rezidenčních nemovitostí?

Výnosy z pronájmu komerčních nemovitostí směřují dolů a výnosy z pronájmu rezidenčních nemovitostí mají opačný trend. Není tedy divu, že mnoho fondů a institucí, které se v minulosti zaměřovaly na komerční nemovitosti, nyní rychle zkoumá možnosti rezidenčního portfolia. Mnozí se přinejmenším snaží o diverzifikaci v rámci rozdělené strategie, kdy drží část komerčních i rezidenčních nemovitostí.

Toto nové myšlení a přístup je dáno mnoha faktory. Díky vzestupu oblíbené coworkingové společnosti WeWork se všechny aspekty komerčních, zejména kancelářských prostor, staly módní a horkou nemovitostí a každý chtěl být v komerční sféře. Následná korekce hodnoty firmy WeWork, kterou dlouho předpovídalo mnoho dobrých analytiků v komerční sféře, vedla k tomu, že komerční nemovitosti jsou nyní mnohem méně zajímavé a atraktivní.

K tomu je třeba připočítat velkou změnu pracovního prostředí po skončení Covidu, kdy mnozí zaměstnanci požadují flexibilní uspořádání pracovní doby, aby trávili méně času v kanceláři a více času prací z domova. Mnoho organizací si také uvědomilo, že s tímto novým flexibilním přístupem souvisí vyšší produktivita a lepší životní podmínky. Výsledkem je opět nižší atraktivita komerčních kancelářských prostor, které jsou nyní často poloprázdné. To bude mít i nadále nepříznivý dopad na poptávku i výnosy.

Současně avšak se i tímto vlivem zvyšují výnosy z rezidenčních nemovitostí, nejen v celé UK, ale i jinde na světě. Prostor a zahrady jsou novými faktory, které přinášejí nejvyšší výnosy, protože stále více lidí pracuje z domova. Pronajímatelé zaznamenávají růst výnosů a boom kapitálového zhodnocení! Novým hnacím motorem jsou lidé, kteří se na část týdne vracejí do svých kanceláří, což znamená, že ubytování v centru města nebo v místě dojíždění - byty a apartmány - na několik nocí v týdnu se nyní rovněž těší velké oblibě, protože poptávka po nich opět prudce stoupá u těch, kteří nyní bydlí dále od svého pracoviště a potřebují na částečný úvazek "ubytovnu".

Zatímco investice do komerčních nemovitostí budou vždy atraktivní, mnozí uznávají, že investice do rezidenčních nemovitostí přinášejí stejně silný nebo lepší, případně trvalejší a rostoucí výnos. V dobách krize, jakou jsme všichni zažili na celém světě díky epidemii Covid, překonala třída rezidenčních aktiv komerční nemovitosti a mnoho dalších méně stabilních investic. Fondy a instituce, které se zaměřují na dlouhodobé vytváření hodnoty, rozpoznaly, že stávající nájemní bytový fond je velmi atraktivní. 

To se potvrzuje i v USA, kde technologická firma Roofstock - tržiště pro nákup a prodej rezidenčních investičních nemovitostí právě získala investici více než 200 milionů dolarů a byla oceněna na téměř 2 miliardy dolarů, což zdůrazňuje, jak důležitý je tento sektor rezidenčních nemovitostí pro investory.

Velký rozdíl ve Spojeném království spočívá v tom, že je zde mnohem méně prostoru pro nové nájemní domy a méně než 3 % stávající třídy aktiv soukromého nájemního sektoru (PRS) vlastní instituce, přičemž drtivá většina je ve vlastnictví jednotlivců a malých pronajímatelů (s méně než 5 nemovitostmi). To znamená, že na rozdíl od USA, Německa a Nizozemska a mnoha dalších zemí, kde instituce a fondy vlastní více než 25 % investičního fondu rezidenčních nemovitostí, je pro všechny tyto společnosti a investory velmi obtížné získat přístup k existujícím rezidenčním nemovitostem v UK ve velkém měřítku.

Naše společnost Zectia, vaše jediné tržiště pro nákup rezidenčních investičních nemovitostí ve Velké Británii, má přístup k již kótovaným zásobám nemovitostí v hodnotě více než 900 milionů liber a celkovým přístupem k mnohem většímu množství již pomáháme mnoha individuálním investorům získat přístup k rezidenčním investičním nemovitostem.

Pokud uvažujete o koupi pronajaté investiční nemovitosti či nemovitostí nebo chcete jednoduše získat investiční znalosti, kontaktujte nás nebo navštivte www.zectia.com. Velmi rádi pomůžeme.