Jak je to s nemovitostmi v Londýně?

Důležité

Jak je to s nemovitostmi v Londýně?

  • Vilem Jungmann
  • 13. 06. 2022

Aktuální ceny nemovitostí

Na londýnském trhu s nemovitostmi ve Velké Británii se nachází jedny z nejvyšších cen nemovitostí v zemi. Podle oficiálních vládních údajů společnosti Zoopla se průměrná cena domu v londýnském regionu pohybuje kolem 722 668 liber. To znamená, že průměrná cena domu v Londýně se meziročně zvýšila o 3,5 %. Konkrétně potom pro město Londýn jsou ceny ještě vyšší. Podle společnosti Zoopla stojí průměrná nemovitost ve městě Londýn 1 224 975 liber - meziroční nárůst cen nemovitostí v Londýně činí 3,42 %.

Pro představu, současná průměrná cena domu ve Velké Británii činí 219 832 liber. To znamená, že ceny nemovitostí v londýnském regionu jsou o 70 % vyšší než průměr ve Velké Británii. Znamená to také, že jako město jsou ceny nemovitostí v Londýně o 457 % vyšší než ve zbytku Spojeného království.

Zatímco ceny v Londýně jsou mnohem vyšší než průměr Spojeného království, úroveň růstu není taková. Od ledna 2021 do prosince 2021 se ceny nemovitostí ve Spojeném království zvýšily přibližně o 9,6 %. V případě města činil tento růst cen londýnských nemovitostí pouze 5,1 %. Ani v regionu nebyl nárůst o mnoho vyšší, a to o 5,5 %.

Růst cen v Londýně také značně kolísal - což je projevem různých faktorů. Za současného stavu si nemovitosti v hlavním městě mohou kvůli závratným nákladům dovolit jen ti nejbohatší investoři. Pokud však máte finanční prostředky, může Londýn být vynikající investiční volbou, pokud chcete mít vysoký příjem. Příjmy z pronájmu jsou zde totiž vyšší než kdekoli jinde v zemi. A to je právě ten rozhodující faktor, proč investoři profitují v Londýně.

Londýnský trh s pronájmy typu Buy-to-Let

Zpráva o londýnském trhu s rezidenčními nemovitostmi má za sebou celkově těžkých 12 měsíců. Podle nejnovějších údajů společnosti Zoopla se průměrná cena pronájmu v centru Londýna pohybuje kolem 2 230 liber. Jako region má londýnský nájem podle Homeletu hodnotu přibližně 1 804 liber. To jsou neuvěřitelně vysoké částky měsíčního příjmu z pronájmu.

Znamená to, že regionální nájemné v Londýně je o 60,47 % vyšší než průměr ve Velké Británii. Zatímco nájemné v Londýně je přibližně o 104,39 % vyšší než ve zbytku Spojeného království. Na základě těchto údajů je průměrný výnos z pronájmu ve městě Londýn pouze 2,4 %. V případě londýnského regionu činí výnos z pronájmu 3,7 %. Málo, zdá se Vám? Ne tak docela. Jedná se o vysoké částky, tedy příjmy z nájmů jsou i tak vysoké.

Srovnání Londýna a zbytku Spojeného království není příznivé. Ve skutečnosti Spojené království jako celek nabízí dostupnější ceny nemovitostí, vyšší výnosy a vyšší míru růstu kapitálu. Jediným aspektem, ve kterém Londýn překonává Spojené království, je předpokládaný růst cen nájmů, přičemž v roce 2026 budou ceny v Londýně o 15 % vyšší a v londýnské City o 16 % vyšší. Zatímco výnosy z pronájmu jsou v hlavním městě nižší kvůli drahým cenám nemovitostí, dalším faktorem, který je třeba vzít v úvahu, je jeho nájemné.

Nájemné se v Londýně v příštích letech dále zvýší, přičemž oproti loňskému roku již vzrostlo o 14,2 %. S výrazným nárůstem v červenci 2021 v důsledku pandemie se průměrné londýnské nájemné v průběhu roku pomalu zvyšuje.

Růst cen nemovitostí v londýnském regionu se vyvíjel podobně jako ve Spojeném království jako celku. 

Podle zprávy o londýnském trhu rezidenčních nemovitostí se jednalo o tzv. dvourychlostní trh. Zbytek Spojeného království trvale rostl, zatímco londýnský trh s nemovitostmi rostl, ale s méně dramatickým výsledkem.

Proč tomu tak je? Inu, aktivita na londýnském trhu s nemovitostmi 2021 a klesající ceny nemovitostí ke konci roku byly vyvolány několika důvody.

Covid-19 změnil zvyky a požadavky nájemců

Poté, co se mnozí nájemníci několik měsíců zdržovali ve svých domovech, začali přehodnocovat, co od svého bydlení chtějí. Průzkum společnosti Rightmove zjistil, že 37 % lidí chce mít prostor pro práci z domova, 35 % a 31 % chce vysokorychlostní širokopásmové připojení a prostor na zahradě.